Sorunuz mu var?

Herhangi bir sorunuz varsa aşağıya sorabilir veya aradığınızı kategoriye tıklayabilirsiniz!

Site Mimarisi Nasıl Geliştirilir?

Site Mimarisi,Site Mimarisi nedir,Site Mimarisi nasıl geliştirilir

1- Ana Sayfadan Diğer Sayfalara Kullanıcıların Ulaşımı

Kullanıcılar sitenizi ziyaret ederek ana sayfanıza ulaştığında buradan diğer sayfalara yani alt sayfalara ulaşmak istediğinde çok fazla sayıda tıklama yapıyorsa site mimariniz kullanıcı dostu değildir. Kullanıcıların ana sayfadan diğer sayfalara ulaşımı en fazla 3 tıklama ile sağlanmalıdır. Kullanıcıların sitede istedikleri sayfaya ana sayfadan kolayca ulaşmasını sağlamak için üst menüde kategorilere yer vermelisiniz Bu sayede en fazla üç tıklama ile kullanıcılara istedikleri sayfalara kolayca ulaşır. Aksi takdirde bu sayı arttıkça hem kullanıcı deneyimi azalacak hem de hemen çıkma oranı yükselecektir.

2- Anlamlı İç Bağlantı Ağı

İki içerik arasında bağlantı sağladığınızda bu iki içeriğin alakalı içerikler olması gerekir. Birbiri ile aynı konunun parçalarını anlatan, anlamsal ilişkiye sahip yani alakalı içerikler arasında bağlantılarla köprü kurmanız gerekir. Kullanıcılar SEO araması ile sitenizdeki SEO Nedir? içeriğini ziyaret ettiklerinde bağlantılar da bu konu ile alakalı içeriklere onları yönlendirmelidir. Aksi takdirde kullanıcılar alakasız bir içeriğe yönlendirilecek ve sitenizi terk edecektir.

3- Sabit Bir Model Oluşturun

Sitenizde yer alan sayfaların tamamı site mimarisi açısından aynı bütünü oluşturuyor olmalıdır. Yani yapısal özellikler açısından aynı olmalıdır. Farklı modeller kullandığınız zaman kullanıcı her sayfada farklı bir tasarım ve mimari ile karşılaşacaktır. Bu durumda onları sitenizde daha fazla vakit geçirmek için ikna etmeyecektir.

Site Mimarisi,Site Mimarisi nedir,Site Mimarisi nasıl geliştirilir

Site Mimarisi nasıl geliştirilir

4- Kullanıcıların Sitede Kolay Gezinmesini Sağlayın!

Site mimarisinin temelinde kullanıcıların site içerisinde kolay gezinmesini sağlamak vardır.  Kullanıcılar ana sayfadan içeriklere, kategorilere kolay bir şekilde ulaşırken tekrar ana sayfaya da kolay bir şekilde ulaşmalıdır. Yani kısacası site içerisinde kolay bir şekilde gezinebilmelidirler.

Özetleyecek olursak..

Site mimarisi özellikle kullanıcı deneyimi açısından önemlidir. Bu yüzden iç bağlantılardan kategorilere kadar iyi bir şekilde ayarlanması gerekir. Kullanıcılar en fazla üç tıklama ile ana sayfadan diğer sayfalara ulaşabilmeli ve buradan tekrar kolay bir şekilde ana sayfaya dönebilmelidir. Bunun sitenizi kategorilendirin. Bu sayede kullanıcılar daha kolay bir şekilde istedikleri sayfalara ulaşacaktır. Eğer site mimarisi ve tasarım konusunda zorlanıyorsanız bulunduğunuz sektörde yer alan popüler sitelerin mimarisini inceleyebilirsiniz. Bu sayede daha kolay bir şekilde fikir üretebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir