Teknik SEO Denetimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dahili ve Harici Olan  Linkler

İlk olarak kontrol etmeniz gereken ve oldukça değerli olan bir detay ise dahili ve harici linklerden oluşmaktadır.

Web sitenizden herhangi bir içeriği silerseniz veya bu içeriği başka bir yere taşırsanız siteniz bozuk link hatası vermeye başlayacaktır. Eğer bozuk link hatası ile karşı karşıya kaldıysanız merak etmeyin çözümü oldukça kolay. Sitenizdeki bütün linkleri teker teker incelemeniz gerekeceğini düşünüyorsanız korkmanıza gerek gerek. Kolaylıkla bulabileceğiniz bu bozuk linkleri bulan araçlar mevcuttur size bu konuda yardımcı olur.

Bu araçların bir tanesini indirdikten sonra URL kısmına sitenizin adresini girip ardından taramayı başlatmanız gerekir. Daha sonra tek yapmanız gereken birazcık zaman olacak. Siz işlemi başlattığınız zamandan itibaren araç sizin için sitenizde bulunan bütün linkleri tek tek kontrol edecektir. Daha sonra bu araç sizlere bir rapor sunar. Sahip olmuş olduğunuz bu rapora göre sitenizdeki bütün problemleri rahatlıkla çözebilirsiniz. Bozuk olduğunu farkında olduğunuz linkleri düzenlemeli veya değiştirmelisiniz. Sitenizde bozuk link yer alması SEO çalışmalarınızı olumsuz yönde etkileşim sağlayacaktır.

 Site Hızı

Tüm kullanıcılar internet kullanırken son derece hızlı ve pratik bir kullanım deneyimi ile karşılaşmak isterler. Google ve diğer tüm arama motorları da bu nedenle site hızı unsuruna oldukça dikkat etmektedir.

Müşterileriniz bir sayfanın yüklenmesi ve açılması için ya da bir işlem gerçekleştirmek için fazla sürelerde beklemek istemezler. Eğer yavaş bir siteniz var ise ziyaretçileriniz rakip siteleri tercih   edecek ve sitenizden ayrılacaktır. Durum böyle olunca bütün  arama motorları da site hızı faktörüne fazla vir şekilde önem vermeye başladı. Hem kullanıcı deneyimi hem de SEO çalışmalarınız üzerinde oldukça etkili olan bir unsur olan site hızınızın yüksek olduğundan kesinlikle emin olmanız gerekmektedir.

Bu nedenle düzenli olarak site hızını kontrol etmelisiniz. Google’ın PageSpeed Insights aracı ile site hızınızı kolaylıkla test edebilirsiniz.

PageSpeed Insights

Google’ın bu aracı size site hızınız ve diğer tüm çalışmalarınız hakkında önemli bilgiler verecek olan bir araçtır. En önemli özelliği site hızınızı analiz ediyor olmasıdır. Bunun yanında site performansınızı ölçebileceğiniz analizleri de Pagespeed Insight ile rahatlıkla kullanım sağlayabilirsiniz . Eğer site hızınız ile ilgili bir problem ile karşı karşıya kaldıysanız bu araç sizlere sitenizde bu soruna neden olan problemleri gösterir ve çözüm önerileri sunmaktadır. Tüm bu çalışmalar için araca girip siteniz için bir sayfa oluşturmanız gerekir. Gerekli bütün verileri girdiğinizden emin olmanız gerekir. Daha sonra analizlerinizi başlatabilirsiniz.

Aldığınız sonuçlar sonrasında eğer ki site hızınız yeterince yüksek değilse sitenizde mutlaka değişiklikler yapmanız gerekmektedir. Fakat dediğimiz gibi eğer sitenizde bir sorun varsa araç size çözüm önerileri sunar. Aracın sizlere sunduğu öneriler doğrultusunda sitenizi yenileyebilir ve hızlı bir siteye sahip olabilirsiniz.

Teknik SEO Denetimi,Teknik SEO Denetimi nedir,Teknik SEO Denetimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz

Teknik SEO Denetimi

Analiz Sonuçları

Analiz servisleri kullanarak siteniz ile ilgili topladığınız tüm verilere göz atmaya başlayabilirsiniz. Bütün analizlerinizi doğru bir biçimde bir arada topladığınızdan emin olmanız gerekiyor. Eğer bir eksik veya yanlış varsa önce onu çözümleyerek doğru verileri derleyin. Bu çalışma için Google Analytics kullanabilirsiniz.

Kullanmakta olduğunuz analiz hizmeti ile elde ettiğiniz verileri elinizdeki veriler ile karşılaştırmaya başlayın. Analiz aracınızın size sunmuş olduğu rapor ile sitenizin birebir eşleştiğinden emin olun. Eğer elinizdeki raporun eksiksiz olduğundan emin olduysanız artık incelemeler yapmaya başlayabilirsiniz. Eğer raporunuzda eksiklikler mevcutsa başka araçlar kullanarak elinizdeki raporu kontrol edin. Eksik ve hatalı bilgiler ile oluşan bir rapor kullanmak hiçbir işinize yaramayacaktır ve boşu boşuna zaman kaybetmiş olacaksınız.

Yorumlarınız

WhatsApp chat
Telefon
konum