Sorunuz mu var?

Herhangi bir sorunuz varsa aşağıya sorabilir veya aradığınızı kategoriye tıklayabilirsiniz!

Sosyal Medya Kuralları

sosyal medya,sosyal medya kuralları,sosyal medya kuralları nelerdir,en önemli sosyal medya kuralları,sosyal medya görgü kuralları,sosyal medya kullanım kuralları nelerdir

Bütün  sosyal medya platformları için genel kurallar;

1. Gün içerisinde birkaç kez paylaşımda bulunuyorsanız, paylaşımlarınızın arasında belli bir süre geçtiğinden emin olmalısınız. Çünkü sosyal medyada art arda aralıksız paylaşımda bulunduğunuzda takipçi sayınızda azalma olacaktır.

2. Yapılan bütün yorumlara olabildiğince hızlı cevap verin. Yapılan araştırmalar bir markanın paylaşımına yorum yapan kullanıcıların yüzde 53’ünün 60 dakika içinde geri dönüş beklediğini göstermektedir.

sosyal medya,sosyal medya kuralları,sosyal medya kuralları nelerdir,en önemli sosyal medya kuralları,sosyal medya görgü kuralları,sosyal medya kullanım kuralları nelerdir

sosyal medya,sosyal medya kuralları,sosyal medya kuralları nelerdir,en önemli sosyal medya kuralları,sosyal medya görgü kuralları,sosyal medya kullanım kuralları nelerdir

3. Hashtag sanatını öğrenin. Bir hashtag iyi sonuç verirken on hashtag ile risk almış olursunuz. Aslında bu sayı platforma göre değişiklik göstermektedir: Twitter’da en fazla 2, Instagram’da ise en fazla 11 hashtag uygun görülürken, Facebook’ta ya da Pinterest’te hashtag kullanımı tavsiye edilmemektedir.

Facebook için;

Kendi paylaşımlarınızı beğenmeyin. Bu sizin tamamen beğeni toplamak amacıyla paylaşımda bulunduğunuz izlenimi göstererek hayranlarınızın gözünde itibar kaybetmenize sebep olabilir.

Paylaşımınızla ilgisiz alakası olmayan insanları etiketlemeyin. İnsanlar alakasız paylaşımların bildirimini almaktan hoşlanmamaktadır. Sürekli ilgilenmediği konularda bildirim alan kullanıcıların şikayet ettiğini mutlaka siz de tanık olmuşsunuzdur.

 • Görsel kalitesi her içerik için önemli bir detay olmaktadır
 • Günlük yorum takipleri ve analizler düzenli olarak yapılmalıdır.

Twitter

 • En önemli SEO araçlarından bir tanesi olan Twitter üzerinden yapılan paylaşımlardır. Google sıralamaları için bu platformun önemi daha önce de belirtilmiştir.
 • Odak noktasında etkileşim olmalıdır. Sosyal medya bilinirliğinin üst seviyede olması için bu durum trafik kazandırmaktadır.

Youtube

 • Görsel anlamda en etkili reklam mecralardan bir tanesi Youtube’tur. Markanız için Vlog hazırlayarak içerik stratejisi oluşmasını sağlayabilirsiniz.
 • Bilgilendirme videoları, popüler kültüre uygun videolar, markanızın bilinirliğini artmasına katkı sağlayacaktır.
 • Video için yazılan başlığın izlenme oranı açısından önemi oldukça fazladır. Görseli çok iyi şekilde açıklayan başlığın olması gerekmektedir.

Linkedin

 • Marka tanıtımları için en ideal sosyal medya mecralarından bir tanesi de  Linkedin’dır. Hedef kişilere markanızın ulaşabilmesi için köprü niteliği taşımaktadır.
 • Sayfa içeriklerinin eksiksiz bir şekilde doldurulmasına dikkat etmelisiniz. Görseller, link inşaları ve markayı temsil eden gruplara katılım şeklinde bir strateji sağlayabilirsiniz.
 • Bağlantı taleplerinizi kişiselleştirin. Onlara neden bağlantı kurmak istediğinizi açıklayın.Talep metni yerine kendi cümlelerinizle onları bağlantılarınıza eklemek istediğinizi söylemeniz bile fark yaratılmasına sebep olacaktır.
 •  Bağlantı kurduktan sonra “hoş geldiniz” mesajı gönderin Bu sosyal medya kuralı size çok sıradan gelebilir. Fakat, çok basit bir şey olmasına rağmen bu mesajı gönderen gerçekten çok az kişi var. İnsanlarla iletişime girmekten çekinmeyin. Karşılığını mutlaka alacaksınız.

Instagram

 • Bilindiği üzere reklamcılıkta en yüksek etkileşimi görseller almaktadır. Bundan yola çıkarak Instagram hesaplarının son derece etkili şekilde kullanılabileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Markanızı temsil eden paylaşımların akılda kalma olasılıkları yükselecek ve bilinirlik artmış olacaktır.
 • Instagram’ın en önemli kuralı Hashtag kullanımıdır. Diğer sosyal medya sayfalarındaki hashtag benzerlerini kullandığınızda trafik artışı sağlayabilirsiniz.
 • Sayfanızda siteniz yönlendiren linklerden fayda sağlayabilirsiniz
 • Fazla paylaşım yapmaktan kaçının. Yapılan araştırmalar Instagram’da yapılması gereken paylaşım sıklığıyla ilgili net bir veri sunmakta yetersiz kalmaktadır. Yine de insanların anasayfasını fazlasıyla meşgul edecek kadar sık paylaşım yapmamakta yarar var.
 •  Markanızla uyumlu olacak hashtagler kullanmalısınız. İdeal hashtag sayısı 11’dir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Instagram hashtag kullanmak için en ideal platformlar arasında yerini almaktadır

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir