Sayfa Hızının Gücü Nedir ?

0
8

Sayfa Hızının Gücü

CDN ,Content Distribution ,Network Content ,Distribution Network, dosyaların sıkıştırılması ,İçerik Dağıtım Ağları, optimize görseller, Sayfa Hızı, sayfa yüklenme hızı, sayfalarınız yüklenme hızı, sitenizin hızını artırmak, sıkıştırılmış dosyalar, Sunucu yanıt süresi, Tarayıcı önbellekleri, Yeniden Yönlendirme
Mobil kullanıcıların %53’ü, yüklenmesi 3 saniyeden daha fazla süren bir internet sitesini hemen terk ediyorlar.

Sayfa hızı, web sayfasının performansını gösteren en önemli etkenlerden biridir. İnternetin sıradan kullanıcıları olarak, en önemli isteğimiz, aradığımız sonuca hemen ulaşmak. Bu konuyla bağlantılı olarak Google 2010 yılında PageRank algoritmasını hizmete sundu. Bu algoritma ile siteleri inceleyen robotlar, sayfa hızını da arama motoru sonuçları sayfasının sıralamasını belirleyen bir etken olarak görüyorlar.

Mobil kullanıcıların %53’ü, yüklenmesi 3 saniyeden daha fazla süren bir internet sitesini hemen terk ediyorlar.

Dijital yıllar boyunca sayfa hızı, ziyaretçi tutma ve hemen çıkma oranları arasında bir korelasyon olduğu açık bir şekilde kanıtlandı. Ziyaretçi tutmak, gelir hedeflerini ve diğer hedefleri karşılama konusunda gittikçe önem kazanıyor. Bunun için müşteri deneyimini artırmak için odaklanılan en önemli noktalardan biri de sayfa hızı.

Siteniz için hala sayfa hızı testleri yapmıyorsanız, bunu bir öncelik haline getirip hemen işe koyulmalısınız. Olaya bir de Google’ın bakış açısından bakalım. Sitenizin açılması uzun zaman alıyorsa, arama motoru robotları bu sürede daha az sayfa inceleyecekler ve bu da Google’ın bütçesini ve dolayısıyla sitenizin doğal performansını olumsuz yönde etkileyecektir.

Sayfa Hızını Artırmanın Faydaları

Sayfa hızının artmasının en önemli faydası, sayfanız giren kullanıcıların hız ve performanstan memnun kalması olacaktır.

  1. Ziyaretçi Memnuniyetini Artırır.

Google, sayfa yüklenme hızındaki bir saniyelik bir gecikenin, ziyaretçi memnuniyetini %16 oranında düşürdüğünü raporladı. Sitenizin genel performansından memnun kalmayan ziyaretçilerin %79’unun, sitenizden herhangi bir ürün ya da hizmet satın almadığı bilgisi de aynı raporda yer alıyor. Birçok kullanıcı, sitenizin performansından memnun değilse, özellikle sayfaların yüklenmesi uzun zaman alıyorsa, sitenizi kısa sürede terk eder.

Sayfalarınızın hızlı yüklenmesini sağlayarak, kullanıcıların site içerisinde gezinmesini ve keşif yapmasını sağlayarak ziyaretçi memnuniyetini artırır ve bu şekilde kullanıcılarla daha etkili bir iletişim kurmuş olursunuz.

  1. Daha yüksek Pazarlama Performansı

Amacınız ister sitenizin genel dönüşüm oranını artırmak olsun, ister belirli bir sayfanın hemen çıkma oranını düşürmek olsun, yapmanız gereken ilk şey, sayfalarınızın yüklenme hızını artırmak. Bu şekilde amacınıza ulaşmak için gereken ilk adımı atmış olursunuz.

İngiltere’de yapılan bir araştırmaya göre, internetten alışveriş yapan kullanıcıların %79’u, sitenin yavaş olduğunu düşünürse, sepete ekledikleri ürünleri satın almadan siteyi terk ediyorlar. Öte yandan, sayfalarınızın yüklenme hızını birer saniye düşürdüğünüzde, bu dönüşüm oranlarınızda %10 ile %20 arasında bir artışa sebep olabiliyor.

Eğer “çok satanlar” ya da son yayınladığınız içeriğin olduğu bir blog sayfası gibi belirli bir sayfada, daha yüksek bir web sitesi trafiği hedefliyorsanız, bu hedefe ulaşmak için düşünmeniz gereken tek şey o sayfanın yüklenme hızını nasıl artırabileceğiniz olmalı. Google araştırmaları, sayfa yüklenme hızındaki yarım saniyelik bir gecikmenin %20 trafik kaybına sebep olduğunu ortaya koyuyor.

  1. Gelişmiş SERP pozisyonu

Google’ın PageRank algoritma güncellemesine geri dönecek olursak; bu algoritma, sayfa görüntülenme hızı gibi diğer ölçütlerin yanında, sayfa yüklenme hızı, sitenin genel performansı gibi bir çok ölçütü de hesaba katıyor. Bu yüzden SERP sıralamasındaki belki de en önemli etken sayfanızın yüklenme hızı.

Sitenizi hızlandırmanın yararlarından bahsettik. Sitenizi hızlandırmak için kullanabileceğiniz pek çok yöntem var.

Sitemizi nasıl hızlandırabiliriz?

  1. Sıkıştırılmış Dosyalar Kullanın

Sitenizi hızlandırmak için sıkıştırılmış dosyalar kullanabilirsiniz. Dosyaların sıkıştırılması için Gzip gibi araçlardan faydalanabilirsiniz. Bu tür araçlar, HTML ya da CSS dosyalarının boyutlarını küçültmenize yardımcı olarak, genel HTTP yanıt süresini düşürmenize olanak sağlarlar. Gzip aracı ile fotoğraf boyutlarını küçültmeye çalışırsanız, bu sitenize ekleyeceğiniz görselin kalitesini etkileyebilir.

  1. Yeniden Yönlendirmeleri Azaltın

Sitenizde çok fazla yeniden yönlendirme olması, daha fazla HTTP isteği gönderilmesine sebep olur, bu da dolaylı olarak sayfa hızınızın düşmesi ile sonuçlanır. Yeniden yönlendirmeleri azaltmak sitenizin hızlanmasına büyük etki sağlayacaktır. Buna ek olarak, sayfanızdaki bozuk linkleri, kontrol edip, bu linkleri düzeltmeyi de unutmayın. Çünkü çalışmayan linkler, kullanıcı deneyimi açısından da büyük önem taşıyor.

  1. Tarayıcı önbelleğinden yararlanın

Tarayıcı önbellekleri, site verilerinizi toplayarak sitenizin hızını artırmak için size yardımcı olabilirler. Bir kullanıcı bir web sitesini her ziyaret ettiğinde tarayıcıları stil sayfaları, resimler ve daha fazlasını içeren bilgileri toplayıp kayıt altına alırlar. Bunun sebebi, kullanıcılar sayfayı daha sonra tekrar ziyaret ettiklerinde, bütün sayfanın baştan yüklenmek zorunda kalmasını engelleyerek, sayfanın daha hızlı bir şekilde açılmasını sağlamaktır.

Sunucuya birden fazla HTTP isteği göndermek için kullanılan zamandan tasarruf sağladığı için sayfa hızını arttırır. Ek bir avantaj olarak da bant genişliğinin azalmasını sağlayarak, sitenizin sunucu maliyetlerinin azalmasına da yardımcı olur.

  1. Sunucu Yanıt Süresini Geliştirin
CDN ,Content Distribution ,Network Content ,Distribution Network, dosyaların sıkıştırılması ,İçerik Dağıtım Ağları, optimize görseller, Sayfa Hızı, sayfa yüklenme hızı, sayfalarınız yüklenme hızı, sitenizin hızını artırmak, sıkıştırılmış dosyalar, Sunucu yanıt süresi, Tarayıcı önbellekleri, Yeniden Yönlendirme
Yavaş yönlendirme, bellek yetersizliği veya yavaş veri tabanı istekleri gibi performans ölçümleri gözden geçirilip iyileştirilmeler yapılırsa, bu süreye ulaşmak hiç zor olmayacaktır.

Sunucu yanıt süresini pek çok faktör etkileyebilir. Web sitenizin aldığı trafik, sunucularınızın kullandığı yazılım türü sunucu yanıt süresini etkileyen faktörlerden bazılarıdır. 200ms altında bir süre gayet optimal bir süre olacaktır. Yavaş yönlendirme, bellek yetersizliği veya yavaş veri tabanı istekleri gibi performans ölçümleri gözden geçirilip iyileştirilmeler yapılırsa, bu süreye ulaşmak hiç zor olmayacaktır.

  1. İçerik dağıtım ağlarından (CDN) En iyi şekilde yararlanın

CDN, Content Distribution Network yani, İçerik Dağıtım Ağları, her biri web sitesinin bir kopyasını oluşturan çoklu ağlardan oluşurlar. Kullanıcılar sitenize daha hızlı ve daha güvenilir erişim sağlayan çoklu coğrafi veri merkezlerinde saklanır.

  1. Görselleri Optimize Edin

Web sitenize resim eklerken, doğru dosya formatı ve dosya boyutunu kullanarak optimize görseller kullandığınızdan emin olun. Ayrıca bu görselleri, web sitenize sıkıştırılmış bir şekilde de yükleyebilirsiniz. Sitenizde kullandığınız bu görsellerin hacmi, sayfalarınız yüklenme hızını da doğrudan etkiler.

Web sitenizde çok fazla resim varsa, diğer bir çözüm de CSS Sprite kullanarak, görselleri daha az sayıda çıktı dosyasına birleştirmektir. Bu şekilde gecikmeyi azaltarak sayfa hızınızda iyileştirme sağlar.

Yukarıda belirtilen önlemlerden bazılarını aldıktan sonra, siteniin hızında gözle görülür değişiklikler yapmış olacaksınız. Artık siteniz daha hızlı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz