PPC Nedir?

0
78

Dijital pazarlama konusunda bilinmesi gereken önemli noktalardan birinin üzerinde durmaya çalışacağım. PPC nedir sorusu dijital pazarlama olarak sorulması gereken sorulardan sadece bir tanesidir. Bu yazımızda PPC sözcüğünün anlamı, bu sistemin özelliklerinin neler olduğunu , bizlere  sağlamış avantajları ve kullanma şekli hakkında ayrıntılı bilgiler elde edeceğiz.

PPC kısaltması (Pay Per Click) kelimelerinin baş harflerinin yan yana getirilmesiyle oluşturulmuştur.  Türkçe açıklamasıyla “tıklama başına maliyet” anlamına gelmektedir.  Bu dijital pazarlama terimi Facebook, Twitter ve Google Ads (eski adıyla Adwords) platformlarının kullanıldığı reklam kampanyalarında oluşturulan bütçenin harcanma şekli konusunda bilgi verir.

PPC,PPC ipuçları,PPC ipuçları nelerdir,pay per click nedir, cpc nedir, ppc reklam, dijital pazarlama terimleri
PPC,PPC ipuçları,PPC ipuçları nelerdir,pay per click nedir, cpc nedir, ppc reklam, dijital pazarlama terimleri

PPC kuralına uyularak bir reklam kampanyası yapıldığı zaman ziyaretçiler tarafından reklamlarınız her tıklandığında oluşturulan bütçeden bir miktar harcanmış olur. Örnek olarak Twitter ortamında bir kampanya düzenlediğinizi varsayalım. Bu reklam kampanyasında tıklama başına 1 TL ödeyecekseniz Twitter kullanıcıları sizin reklamlarınıza her tıkladığında hesabınızdan 1 TL harcanmış olur. Tıklama başı maliyet kısaca bu şekilde gerçekleşmektedir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz